Poniżęj przedstawiamy historię insygniówi Bractwa Orderu Świętego Stanisława wraz z materiałem zdjęciowym. Prezentowane Insygnia znajdują się w archiwum Muzeum Narodowego, Królewskiego Zamku w Warszawie. Stanowią własność Bractwa Orderu Świętego Stanisława i są nierozerwalnie złączone z ceremoniałem Bractwa.
W roku 1765 król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Świętego Stanisława. Wybór patrona orderu, którym był biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa, okrutnie zgładzony w 1079 roku przez Bolesława Śmiałego, miał wyraźną wymowę ideową. Postać męczennika symbolizowała z jednej strony jedność Królestwa Polskiego, z drugiej zaś — dążenie do przeciwstawienia się despoty zmowi i samowoli monarszej. Nie bez znaczenia pozostawało również to, że król był imien nikiem świętego. Stanisław August Poniatowski, klasyczny przedstawiciel epoki Oświecenia, w nauce i po zytywnym działaniu widział drogę do wydobycia Polski z zacofania i marazmu politycznego. Dążąc do wzmocnienia władzy królewskiej oraz zlikwidowania anarchii od pierwszych miesięcy swego panowania tworzył instytucje,które miały dopomóc w osiągnięciu założonego celu. Jedną z nich były niewątpliwie odznaczenia
Podczas inwestowania Wielki Mistrz do pasowania nowych kawalerów orderu w Polsce używa kopii królewskiego miecza ceremonialnego z XVIII wieku, eksponowanego obecniew Muzeum Narodowym w Warszawie.Kopię tego ceremonialnego miecza, która stanowi insygnium orderowe wykonała pracownia Jana Lusiny w Krakowie, a ufundowali ją Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Sta-nisława w Polsce z okazji Inwestytury zorgani-zowanej w 1999 roku w tym mieście. Na rękojeści miecza znajduje się wygrawerowana sy-gnatura wykonawcy „Jan Lusina 1999”, a na oksydowanej głowni widnieje 14 nazwisk fun-datorów miecza. Całkowita masa repliki mie-cza 1,3 kg, a całkowita jego długość w pochwiewynosi 99 cm. Metrykę kopii miecza jak i oklicznościowy pamiątkowy dokument poświęcenia miecza w miejscu narodzenia Świętego Sta-nisława biskupa i męczennika w Szczepanowie sporządził Ryszard T. Komorowski. Do ceremonii pasowania na Kawalera lub Damę orderu zgodnie z panującą etykietą obo-wiązuje uroczysty strój. Dawniej był to kontusz - polski strój narodowy, obecnie jest rozpo - wszechniony na całym świecie płaszcz rycerski z emblematem konfraterni Kawalerów i Dam Orderu w Polsce. Dla posiadających order klasy I, II jest to płaszcz w kolorze wiśniowym ze złotą (żółtą) podszewką, a dla klasy III, IV i V płaszcz w kolorze czerwonym ze srebrną (białą) podszewką. Emblemat konfraterni znajdujący się na płaszczu używanym w Polsce sta nowi biała tarcza z czerwonym ośmiorożnym krzyżem pośrodku obwiedzionym złotą nicią,ze złotą koroną królewską zamkniętą nad tarczą. Na tarczy po obydwu stronach krzyża widnieje stylizowana litera „S”.
Do ceremonii pasowania na Kawalera lub Damę orderu zgodnie z panującą etykietą obowiązuje uroczysty strój. Dawniej był to kontusz polski strój narodowy, obecnie jest rozpowszechniony na całym świecie płaszcz rycerski z emblematem konfraterni Kawalerów i Dam Orderu w Polsce. Dla posiadających order klasy I, II jest to płaszcz w kolorze wiśniowym ze złotą (żółtą) podszewką, a dla klasy III, IV i V płaszcz w kolorze czerwonym ze srebrną (białą) podszewką. Emblemat konfraterni znaj dujący się na płaszczu używanym w Polsce sta nowi biała tarcza z czerwonym ośmiorożnym krzyżem pośrodku obwiedzionym złotą nicią, ze złotą koroną królewską zamkniętą nad tarczą. Na tarczy po obydwu stronach krzyża wid nieje stylizowana litera „S”.Olicznościowy pamiątkowy dokument poświęce nia miecza w miejscu narodzenia Świętego Stanisława biskupa i męczennika w Szczepanowie sporządził Ryszard T. Komorowski. Do ceremonii pasowania na Kawalera lub Damę orderu zgodnie z panującą etykietą obowiązuje uroczysty strój. Dawniej był to kontusz - polski strój narodowy, obecnie jest rozpowszechniony na całym świecie płaszcz rycerski z emblematem konfraterni Kawalerów i Dam Orderu w Polsce. Dla posiadających order klasy I, II jest to płaszcz w kolorze wiśniowym ze złotą (żółtą) podszewką, a dla klasy III, IV i V płaszcz w kolorze czerwonym ze srebrną (białą) podszewką. Emblemat konfraterni znajdujący się na płaszczu używanym w Polsce stanowi biała tarcza z czerwonym ośmiorożnym krzyżem pośrodku obwiedzionym złotą nicią, ze złotą koroną królewską zamkniętą nad tarczą. Na tarczy po obydwu stronach krzyża widniejestylizowana litera „S”.
W roku 1765 król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Świętego Stanisława. Wybór patrona orderu, którym był biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa, okrutnie zgładzony w 1079 roku przez Bolesława Śmiałego, miał wyraźną wymowę ideową. Postać męczennika symbolizowała z jednej strony jedność Królestwa Polskiego, z drugiej zaś — dążenie do przeciwstawienia się despoty zmowi i samowoli monarszej. Nie bez znaczenia pozostawało również to, że król był imien nikiem świętego. Stanisław August Poniatowski, klasyczny przedstawiciel epoki Oświecenia, w nauce i po zytywnym działaniu widział drogę do wydobycia Polski z zacofania i marazmu politycznego. Dążąc do wzmocnienia władzy królewskiej oraz zlikwidowania anarchii od pierwszych miesięcy swego panowania tworzył instytucje, które miały dopomóc w osiągnięciu założonego celu. Jedną z nich były niewątpliwie odznaczenia.
Cras dictum. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Aenean lacinia mauris vel est.
Suspendisse eu nisl. Nullam ut libero. Integer dignissim consequat lectus. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.
Inwestyturę, czyli uroczyste zaprzysiężenie Statutu Orderu przez nowo wprowadzonych kawalerów przytacza Stanisław Łoza za artykułem zamieszczonym w Wiadomościach Warszawskich” z dnia 11.VI765 roku. licznościowy pamiątkowy dokument poświęcenia miecza w miejscu narodzenia Świętego Stanisława biskupa i męczennika w Szczepanowie sporządził Ryszard T. Komorowski. Do ceremonii pasowania na Kawalera lub Damę orderu zgodnie z panującą etykietą obowiązuje uroczysty strój. Dawniej był to kontusz polski strój narodowy, obecnie jest rozpowszechniony na całym świecie płaszcz rycersk z emblematem konfraterni Kawalerów i Dam Orderu w Polsce. Dla posiadających order klasy I, II jest to płaszcz w kolorze wiśniowym ze złotą (żółtą) podszewką, a dla klasy III, IV i V płaszcz w kolorze czerwonym ze srebrną (białą) podszewką. Emblemat konfraterni znajdujący się na płaszczu używanym w Polsce stanowi biała tarcza z czerwonym ośmiorożnym krzyżem pośrodku obwiedzionym złotą nicią, ze złotą koroną królewską zamkniętą nad tarczą. Na tarczy po obydwu stronach krzyża widnieje stylizowana litera „S”.