Przeorat Małopolski
Przeorat Małopolski obejmuje obszary obecnych województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Kadra obecnego Przeoratu Małopolskiego wywodzi się z Komandorii Krakowskiej powołanej w grudniu 1997 roku, której przewodniczył z wyboru do maja 2000 roku komandor kawaler Marek Sosenko GCSiS. a obecnie przewodniczy jej komandor jednocześnie przeor małopolski kawaler Bohdan Miclowski GCStS.
Kadra ta jest nieliczna, ale bardzo zaangażowana w realizacje celów Orderu. Dzięki doświadczeniu życiowemu oraz wykształceniu dokonała wielu udanych i znaczących przedsięwzięć organizacyjnych w swoim środowisku oraz w niesieniu pomocy charytatywnej potrzebującym. Pomogła również w działalności kolejno powoływanym komandoriom i przeoratom w Polsce.
Do znaczących osiągnięć Przeoratu Małopolskiego należy zaliczyć:
Zorganizowanie inwestytury w dniach 7-8 maja w 1999 roku w Szczepanowie i Krakowie.
Odtworzenie i wykonanie repliki królewskiego ceremonialnego miecza służącego w kolejnych inwestyturach do pasowania Kawalerów Orderu.
Wydanie pięciu numerów „Biuletynu Kawalerów i Dam Orderu", informujących o działalności, problemach i osiągnięciach środowiska Kawalerów i Dam Orderu w Polsce.
Funkcjonowanie Polskiego Ośrodka Heraldycznego w Krakowie oraz działalność Kolegium Heraldycznego;
zbiórka pieniędzy w 1997 roku na pomoc powodzianom z regionu śląskiego,
comiesięczna zbiórka pieniędzy w latach 1998-1999 na potrzeby przewlekle chorych w Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie - Nowej Hucie,
zbiórka pieniędzy w roku 1998 na pomoc dla bezdomnych podopiecznych Domu Świętego Alberta przy ul. Krakowskiej w Krakowie,
zbiórka pieniędzy prowadzona wraz z Komandorią Zagłębiowską w 1998 roku na pomoc dzieciom niepełnosprawnym w Będzinie,
zbiórka pieniędzy w roku 1999 na posiłki dla bezdomnych wydawane przez „Fundację Brata Alberta" w Krakowie,
wpłata darowizny w roku 1999 na potrzeby „Domu Polonii" przy Rynku Głównym w Krakowie,
wykup cegiełek przez Kawalerów i Damy Orderu z Komandorii Krakowskiej w roku 1999 na potrzeby „Domu Dobroczynności" w Częstochowie udzielającego pomocy bezdomnym matkom i ich dzieciom,
zbiórka książek, sprzętu audiowizualnego, trwalej żywności i pieniędzy dla Polaków mieszkających obecnie na Ukrainie, Białorusi i na Litwie za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy" przprowadzona w latach 1998-2000,
zaprojektowanie tablicy darczyńców w Kalkowic - Godowic odsłoniętej I l.X 1.2001 r. i częściowe jej sfinansować.
Komandoria Świętokrzyska
Komandoria Świętokrzyska od początku powołania kierowana jest przez komandora kawalera Marka Durlika-Sułkowskiego GCStS, który jednocześnie od lat jest członkiem Kapituły Polskiej Orderu Świętego Stanisława. W 2001 roku kawalerowie komandorii postanowili objąć ciągłą pomocą finansową Ośrodek Opieki dla najbardziej potrzebujących przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie—Godowie na Kielecczyźnie. Założycielem tego ośrodka, jego opiekunem i zarazem Kustoszem Sanktuarium jest ksiądz Kanonik Czesław Wala CSStS. Komandoria Swiętokrzyska wystąpiła z apelem do wszystkich kawalerów i dam Orderu Świętego Stanisława w Polsce o wsparcie tej pięknej inicjatywy charytatywnej.
Niesienie ciągłej pomocy finansowej Ośrodkowi Opieki w Kałkowie—Godowie liczącemu 350 podopiecznych, może stać się w ciągu najbliższych lat centralną akcją charytatywną kawalerów i dam jak niegdyś wspieranie przez naszych przodków pensjonariuszy Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie.
Golgota w Kałkowie — Godowie, budynek w kształcie zamku z czerwonej cegły z licznymi salami poświęconymi martyrologii narodu polskiego na przestrzeni ostatnich 135 lat.
Przeorat Mazowiecki
Przeorat Mazowiecki obejmuje obszary obecnych województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Przeorat Mazowiecki powołany początkowo jako Komandoria w dniu 11 listopada 1999 roku z siedzibą w Warszawie, wywodzi swoje początki od działalności kawalerów i dam orderu, która to społeczność zorganizowała w maju i listopadzie 1995 roku inwestytury W Warszawie.
Obecnie Przeoratowi Mazowieckiemu przewodniczy z wyboru przeor kawaler Orland hr. Machnikowski GC StS. Przeorat należy do liczniejszych w Polsce. Posiada kadrę składającą się z osób wybitnych, wykształconych, zajmujących wysokie urzędy i funkcje w społeczeństwie. Wielu z nich często podróżuje, pracuje za granicą, posiada kontakty służbowe i prywatne z wieloma znaczącymi osobami na świecie, stąd duża zdolność tej grupy do mobilności i dynamiki działania.
Do znaczących dokonań Przeoratu Mazowieckiego w latach 2000—2003 należy zaliczyć:
zorganizowanie inwestytury w dniu 26 listopada 2000 roku w Warszawie z udziałem Wielkiego Mistrza,
wspieranie finansowe Fundacji Młodej Polonii, która udziela pomocy finansowej szkołom polskim w krajach EuropyWschodniej,
aktywny udział kawalerów Przeoratu Mazowieckiego w inwestyturach krajowych jak: w Częstochowie w 2000 roku i Poznaniu w 2001 roku oraz w zagranicznych jak w Kijowie, Londynie i Westerloo w Belgii w 2000 roku.
Przeorat Kujawski
Przeorat Kujawski obejmuje obszar obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.
Kujawski i Komandoria Pomorska znajdują się w stadium organizacji oraz tworzenia kadry animatorów do pracy charytatywnej.
Przeorat Śląski
Przeorat Śląski obejmuje obszar obecnych województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Przeorat Śląski skupia kawalerów i damy orderu z Komandorii Śląsko—Częstochowskiej powołanej 20 marca 1999 roku oraz z Komandorii Zagłębiowskiej powołanej wcześniej z siedzibą w Będzinie. Przeoratem kieruje z wyboru przeor kawaler Lech Grzybowski GC StS będący równocześnie Komandorem Komandorii Częstochowskiej.
Przeorat Wielkopolski
Przeorat Wielkopolski wywodzi się z Komandorii Wielkopolskiej powstałej 1 lipca 1999 roku. Od założenia komandorii i powstania przeoratu kawalerom i damom Orderu Swiętego Stanisława przewodził przeor kawaler Tadeusz hr. Stocki GCStS. Od września 2003 r. przeorem został dr Marian Król GCStS. Przeorat skupia w większości przedsiębiorców, wojskowych wyższych stopni i lekarzy związanych z Akademią Medyczną w Poznaniu oraz ekonomistów z czołowych instytucji miasta Poznania i Wielkopolski. Środowisko to wyróżnia się dużą dynamiką działania i podejmowania niekonwencjonalnych przedsięwzięć organizacyjnych jaki charytatywnych.
Do znaczących osiągnięć Przeoratu Wielkopolski należy zaliczyć:
Zorganizowanie trzech inwestytur w Poznaniu.
Prace redakcyjne, wydawnicze i sfinansowanie wydania albumu pt. „Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława”.
Działalność charytatywną na którą składają się:
zakupienie komputera jako daru dla Wielkopolskiej Fundacji Reumatologicznej,
udzielenie pomocy finansowej Akademii Medycznej w Poznaniu,
udzielenie pomocy finansowej ośrodkowi rehabilitacji dzieci w Mielnicy i Fundacji „Burego Misia” wspierającej dzieci niepełnosprawne,
pomoc dla Sanktuarium Swiętego Stanisława w Pruścach,
uczestniczenie w Akcji Charytatywnej „Miliona rupii dla Ojca Żelazka Misjonarza Werbisty z Indii”.
Przekazane środki pochodziły z przeprowa dzonych zbiórek wśród kawalerów i dam orderu oraz darowizn indywidualnych darczyńców.
Przeorat Pomorski
Przyszły Przeorat Pomorski będzie obejmować obszar województw: pomorskiego i zachodnio -pomorskiego.